| Natassha a întrebat:

Sunt in clasa a8-a si as vrea si eu o lista lunga cu lectura suplimentara, pentru varsta mea. Ma intereseaza romane, sau carti, lungi, cele mai bune.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mizerabilii-Victor Hugo(5 volume), Misterele Parisului-Eugene Sue(4 volume), Charles Dickens-Marile sperante, cartile lui Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Paul Feval, Maurice Druon, Karl May, Fenimore Cooper, Jules Verne, Sven Hassel, surorile Bronte cu La rascruce de vanturi, Jane Eyre, Necunoscuta de la Wildfell Hall, Jane Austen-Mandrie si prejudecata, Emma, Wilkie Collins-Femeia in alb, Piatra lunii, jocai Mor-Omul de aur, Diamante negre
, Theophile Gautiere-Capitanul Fracasse, Cella Serghi-Panza de paianjen, Mirona, John Galsworthy-Forsyte Saga, Henryk Sienkiewicz-Quo Vadis, Potopul, Prin foc si sabie, Pe camp de lupta, William Golding-Imparatul Mustelor, J D Salinger-De veghe in lanul de secara, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Loreley, Mihail Sadoveanu-Fratii Jderi, Neamul Soimarestilor, Ioan Dan-Cavalerii, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Taina cavalerilor, Valentin Gustav-Insula robilor, Victor Rusu Ciobanu-Dacia Felix, Un destin aparte si celelalte din seria Daciei, as putea continua asa la infinit...

5 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Eu le citisem pe astea in clasa a VIII-a, iar marea majoritate au destula aventura si dragoste ca sa-i placa, tu crezi ca la 12-13 ani fetele sunt suficient de mari sa puna intrebari despre sex dar nu sunt destul de inteligente ca sa citeasca aceste carti? Nu i-am propus Ciuma de Albert Camus, Greata de Jean-Paul Sartre ori Ulysses de James Joyce.Cat despre Legendele Olimpului, superba carte, mi-a deschis apetitul pentru mitologie... a fost prima carte citita...pe la 8 ani.

| alecs871 a răspuns:

@aqualuna a zis ca este in clasa a VIII-a, nu studenta la litere.
pai poti sa citesti Legendele Olimpului, asta e o carte usoara. Mai bine ai adresa intrebarea asta profesorului de romana

| Natassha explică:

Alecs871, mersi, dar am citit Legendele Olimpului

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

''Singur pe lume"
''Bucuria de a trai"
''Adela"
"Enigma Otiliei"
"Moara cu noroc"

| rozalia25 a răspuns:

Cea mai frumoasa carte care am citit-o intr-a 8-a sau a-9-a a fost "Creanga de Aur" de Mihail Sadoveanu, e superba, o poveste de dragoste, in imperiul bizantin dintre un dac si o printesa, gasesti de toate: dragoste, istorie, credinta, mister, magie, politica, principii.