| TeodoraaaaaA a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu. In continuare as vrea sa urmez Facultatea de Litere la Cluj, specializarea fiind limba engleza. Totusi, am inteles ca iti poti alege o specializare principala si una secundara. Eu am sa aleg ca specializare principala limba engleza, iar ca specializare secundara limba spaniola. Intrebarea mea este: trebuie sa dau admitere si din limba spaniola, sau doar din limba engleza? Multumesc!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă te referi la "Domeniul Limbă şi literatură" sau "Domeniul Limbi Moderne Aplicate"!

I. La "Domeniul Limbă şi literatură", "Specializarea : LIMBA ŞI LITERATURA ENGLEZĂ

6. LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBa LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ ŞI COMPARATĂ, (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română
Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură :
La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

II. La "Domeniul Limbi Moderne Aplicate", "Specializarea LIMBI MODERNE APLICATE

21. LIMBI MODERNE APLICATE
două limbi moderne: engleză sau franceză în combinaţie cu una dintre limbile engleză, franceză, germană, rusă, italiană, spaniolă (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română
Criterii de selecţie pentru domeniul Limbi moderne aplicate:

Probă de competență lingvistică la cele două limbi ale specializării cu pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat cu pondere 50% în media de admitere.

Este obligatorie verificarea competenţelor lingvistice la ambele limbi ale specializării LMA alese de către candidat. Ea se va susţine în cadrul Departamentului de Limbi Moderne Aplicate prin intermediul CIL-LMA (http://lett.ubbcluj.ro/servicii/centru-pentru-industriile-limbii/) pe baza unei programări pe combinaţii de limbi, începând cu luna ianuarie 2015. Promovarea probei de competenţă lingvistică la cele două limbi ale specializării este condiţionată de promovarea fiecărei componente lingvistice scrise şi orale." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Toate cele bune!

| TeodoraaaaaA explică (pentru bursuc001):

Scuze, am uitat sa precizez. mi-am ales domeniul "Limba si Literatura".

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru TeodoraaaaaA):

Mda big grin