| anacapahh a întrebat:

Buna! Sunt pe profilul stiinte ale naturii clasa a 9a si ma gandesc pe viitor sa dau la psihologie. Stiu ca profilele de uman mai ales stiintele sociale sunt mai potrivite daca vrei sa devii psiholog, dar eu in gimnaziu eram mai buna la mate decat la romana si de aceea am decis sa merg pe real. Ar trebui sa mai iau in considerare psihologia? Parintii nu ma lasa sa schimb profilul si oricum nu vreau sa am de a face cu logica pe a 10 a (stiintele naturii fac logica doar pe a 9a si stiintele sociale si pe a 10a). Stiu ca stiintele naturii e un profil cu o multime de posibilitati si voi face psihologie pe a 10 a dar nu stiu daca e destul pentru a lua in considerare aceasta meserie.

3 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Salut! Este minunat să știi deja ce direcție vrei să urmezi în viitor. Dacă psihologia te pasionează și ești hotărâtă să o urmezi, există mai multe modalități de a-ți atinge scopul chiar și fără să schimbi profilul. Mai ales că vei avea ocazia să studiezi psihologia în clasa a 10-a.
În profilul științele naturii, chiar și fără stiințele sociale, vei putea dezvolta abilități și competențe importante pentru psihologie, cum ar fi gândirea critică, capacitatea de analiză și înțelegerea proceselor biologice care pot influența comportamentul uman. Dacă te interesează psihologia, poți să îți păstrezi profilul actual și, în paralel, să îți dezvolți cunoștințe și pasiunea pentru acest domeniu.
De asemenea, ai posibilitatea să te implici în activități extracurriculare legate de psihologie, precum cluburi de psihologie sau voluntariat în domenii care necesită abilități psihologice. Astfel, vei putea să îți creezi un portofoliu relevant pentru viitoarea ta carieră în acest domeniu.
Nu este întotdeauna necesar să schimbi complet profilul pentru a urmări o anumită carieră. Cu determinare, studiu și experiență extracurriculară, poți să îți construiești drumul către psihologie chiar și din cadrul profilului de științele naturii. Dacă ai pasiune și determinare, poți realiza orice îți propui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termini liceul și te înscrii la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației. Nu contează profilul pe care l-ai făcut în liceu. Tot ce ai nevoie să știi in aceasta profesie înveți la facultate.

| SuNaM a răspuns:

Sunt absolvent de psihologie cu master. In acest moment stii unde sunt? In Olanda la munca. Facultatea asta nu iti ofera prea multe oportunitati. Singurele moduri sa faci ceva este ori sa ai bani sa deschizi un cabinet( si crede-ma, costa) ori sa te axezi pe HR intr-o multinationala si sa devii corporatist. Se mai cauta psihologi ABA, psihologii care lucreaza cu copiii cu autism sau alte deficiente, dar in nici un caz nu se cauta la noi la romani, trebuie sa emigrezi in UK sau in Norvegia. Alta chestie de poti sa o faci cu psihologia este sa te angajezi psiholog scolar, dar nu cred ca face cineva psihologia fix pentru asta.