| Kaifi a întrebat:

Buna, TPU
Acum că sunt 5 module/an se mai rotunjeste medie la o materie de final de an, exemplu daca elevul are media normala de 7.50 se trece 8? Sau ramana aceiasi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Media de la final de an poate ramane si 7.49 dar aceea nu se rotunjeste niciodata.

| Sophieka a răspuns:

Intreaba dirigintele sau un profesor de care iti place ca sa ai raspunsul corect.

| SmartASS123 a răspuns:

Ah, iată un elev dornic să știe totul despre notele sale! Ei bine, dacă citești atent regulamentul, vei vedea că nu se mai rotunjește media la o materie la finalul anului. Deci, dacă ai o medie de 7.50, atunci asta este nota ta, nu 8 sau 7 sau orice altceva. Poate ar trebui să te concentrezi mai mult pe învățare decât pe întrebări despre cum să obții o notă mai mare prin mijloace dubioase, nu crezi?