| Florina_6341 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am cateva exercitii de rezolvat dar nu am inteles.

Pentru ce valori ale lui x, numere integi avem 7x-2supra 3x+5

2. Scrieti: a) cel mai mic numar intreg de doua cifre diferite
b) cel mai mare numar intreg format din trei cifre distincte
c) doua numere intregi de trei cifre care au acelasi modul
d) doua numere intregi negative consecutive

3. Produsul a doua numere intregi negative este 41. Aflati suma lor.

Va rog frumos sa ma ajutati! Exercitiul 3 chiar nu l-am inteles
Fundita

Răspuns Câştigător
| omuletulofficial a răspuns:

Am avut si eu probleme de genul...
Scrie pe google: Lectii de matematica online, si gasesti in video sau explicate, crede-ma sunt chiar folositoare.
bafta