| savancea a întrebat:

am nevoie sa stiu neaparat pana maine care este diferenta intre forta centrifuga si centripeta {fundita+vot}

1 răspuns:
| ewygirl a răspuns:

CENTRIFÚG, -Ă, centrifugi, -ge, adj., s.f. 1. Adj. Care tinde să se depărteze de centru; centrifugal. * Forță centrifugă = forță care acționează asupra unui corp aflat în mișcare de rotație, tinzând să-l depărteze de axa de rotație. Mișcare centrifugă = mișcare a unui corp care se depărtează de centrul lui de rotație. Pompă centrifugă = aparat bazat pe efectul forței centrifuge și folosit la pomparea apei. 2. S.f. Aparat pentru separarea componenților cu densități diferite dintr-un amestec lichid eterogen cu ajutorul forței centrifuge.

CENTRIPÉT, -Ă, centripeți, -te, adj. Care tinde să se apropie de centru; centripetal. * Forță centripetă = forță egală și opusă celei centrifuge, care menține un corp rotitor pe traiectoria circulară. - Din fr. centripète.