| igrec005 a întrebat:

Am niste intrebari legate de biologie. Din ce regn face parte euglena verde, alcaturirea ei, modul de hranire si mediul de viata big grin. Nu e tema.Eu nu mai am caietul de anul trecut iar chestia asta imi va cadea la test. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Face parte din regnul protozoare. Este organism unicelular, se hraneste prin fagocitoza si bea apa prin pinocitoza.
Din ea s-au dezvoltat animalele, atat pe apa cat si pe uscat
Mediul de viata acvatic, ca e flagelata

1 răspuns: