| EdWaRdD a întrebat:

Buna TPU am o intrebare as vrea lucruri foarte interesante despre reproducerea la animale prin fecundatie externa-interna etc. sa fie foarte interesanta ca de obicei dau FUNDA mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| yo547 a răspuns:

Buna! Fecundarea (sau fertilizarea) este fuziunea de gameți, având drept consecință formarea unui nou organism al aceleiași specii. La animale, acest proces implică unirea unui spermatozoid cu un ovul urmată de dezvoltarea unui embrion. În funcție de specia din care face parte animalul respectiv, acest proces poate avea loc în interiorul organismului femelei (în cazul fecundației interne) sau în afara organismului (în cazul fecundației externe). Funda?