| Adrian100 a întrebat:

am o intrebare de geometrie.
Daca am un trapez si lungimile tuturor laturilor, cum aflu aria? Fiindca nu imi amintesc cum aflam inaltimea sau linia mijlocie. Daca imi puteti da si un exemplu, e binevenit.

Răspuns Câştigător
| eoooo a răspuns:

Linia mijlocie. era semisuma bazelor. big grin Aria = (Baza mare + baza mica)X inaltimea. supra 2 big grin depinde de problema nu prea inteleg asa. Btw poti inlocui Baza mare + Baza mica supra 2 cu linia mijlocie big grin si inaltimea o afli probabil dintr-un triunghi dreptunghic. cu Pitagora. dupa cum vad big grin

4 răspunsuri:
| Gymy a răspuns:

Pai formula este (B+b)/2 x h
B(baza mare) b(baza mica)

| DJohnny a răspuns:

Linia mijlocie o afli asa sadbaza mica + baza mare )inpartit la 2
exsad6+10):2=16:2=8 lm
la inaltime e mai greu dar fa asa :noteaza cu litere :unghiul din jos, din stanga cu A. jos, dreapta B. sus dreapta C.sus stanga D
ex : AB=10
CD=6
BC=7
AD=6
CE=inaltimea=?
DF=inaltimea=CE=?
inaltimea am uitat, dar stiu inaltimea intr-un trapez isoscel sau dreptunghic dar oarecare nu mai stiu
oricum aria [(Baza mare+ Baza mica)inmultit cu inaltime]inpartit la 2
ex:[(10 + 6)X5]:2

| SkilletFanAlex a răspuns:

De care trapez?
formula este (B+b)xh:2

| NoName_2262 a răspuns:

OMG frate mai lasa ba matematica ca e vacanta in *** te ia lomea drept tocilar sau deja se intampla... nu stii de prieteni caterink o bere o gasca mai iesi din grota si lasa matematica joaca un cs un Samp daca stiii ce e aia laughing oh God a innebunit lumea auzi impuscate qoae