| Nananann a întrebat:

"Niciuna" sau "Nici una"?
"Nicio" sau "Nici o"?

Răspuns Câştigător
| XBrunetteX a răspuns:

Nicuna.
Doar in cazul in care spui "Nici una, nici alta nu mi-a placut" (sau o propozitie in care sa zici nici una nici alta/cealalta...), "nici una" e forma corecta.

La fel si in cazul lui "nicio/nici o".

3 răspunsuri:
| SuperGirl8 a răspuns:

XBrunetteX are dreptate.Dar daca vrei sa spui de exemplu " niciun/nici un coleg", le poti folosi pe amandoua, pentru ca mai nou sunt acceptate de DEX.

Răspuns utilizator avertizat
| Decrepit a răspuns:

Depinde de contextul in care e folosit, si de valoarea gramaticala pe care si-o ia prin asociere intr-o fraza.Ambele pot fi corecte, la amandoua, insa doar in anumite cazuri.