| stefyeli a întrebat:

buna TPU! am o rugaminte: am tema la scoala si nu stiu cum sa fac! la franceza! cerinta 1: gasiti 10 cuvinte care sa aiba 3 silabe! cerinta 2: gasi cat mai multe cuvinte care rimeaza cu cuvantul beau. cerinta 3: 14 cuvinte monosilabice(doar 1 silaba)! cerinta 4: cat mai multe cuvinte care inversul lor au un inteles ex: roma- amor; les-sel; cerinnta5:5 propoziti care prima litera a fiecarui cuvant incepe cu aceeasi litera -ex: ta tante travaille toujours trop. cerinta 6: sa gasasec 2 grupe de cuvinte ca in exemplu-ex: tu, toi, tres, tante, tenter, travail.

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

1. patate, ratatouille, quatreventdix, beau-papa, noctambule, somnifere, diligeant, poesie, courageux, capricorne
2. eau, veau, dodo, popo, rigolo
3. ou, et, si, la, va, cu, ne, ca (cu sedila), ce, tu, nu, ma, bu, vu, en
4.trop - port, etape - epate, son - nos
5.Sa soeur sera serieuse Samedi soir,