| eu_6501 a întrebat:

Buna TPU` Am o tema la Fizca.si sincer nu stiu ce sa fac.deci`

Care sunt relatiile matematice si unitatiile de masura pentru:
-lungime
-suprafata dreptunghiului/patratului/cercului/triunghiului dreptunghic
-Volumul cubului/paralilipipedului...

Răspuns Câştigător
| Rill a răspuns:

Suprafata dreptungilului: L*l
suprafata patratului:l(latura) la patrat
suprafata cercului: pi * r
volumul cubului: latrura la a3-a
volubmul paralelipipedului dreptunghic, cubului, prismei: Ab(aria bazei) * h sal L*l*h
volumul piramidei: (Ab * h) : 3 [analog si pentru teraedru, este considerat tot o piramida ]
volumul sferei: 4pi * raza la a3-a/3

1 răspuns:
| resemnat a răspuns:

Unitatea d masura pentru lungime - metrul (m)
suprafata (aria) dreptuunghiului - lungime * latime
unitatea d masura pentru arie - metrul patrat
aria patratului - latura * latura (latura la a 2-a)
aria cercului - pi * r la puterea a 2-a (r - raza cercului)
lungimea cerului - 2 * pi * r
aria triunghiului dreptunghic - cateta * cateta / 2
volumul cubului - latura la a 3-a (latura * latura * latura)
volumul paralelipipedului dreptunghic - lungime * latime * inaltime
unitatea d masura pentru volum - metru cub...

sper ca te.am ajutat... BAFTA!