| ANA_1141 a întrebat:

Am terminat clasa a VIII-a si vreau sa intru la Colegiul National "Nichita Stanescu" Ploiesti profilul "stiinte sociale". As vrea sa stiu ce materii se fac la acest profil si la ce se da bac-ul in clasa a XII-a! Multumesc tuturor! Cel mai bun raspuns FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| Dєєa a răspuns:

Materiile de baza sunt: romana, engleza/franceza/alta limba straina(depinde la ce vrei, eu sunt la intensiv engleza), istoria, logica, psihologia, cam astea sunt materiile principale. Bacul il dai la romana, engleza(sau ce limba straina o sa faci intensiv), istorie sau geografie si la alegere: logica, psihologie, economie sau filozofie.

Fundă? >big grin

1 răspuns:
| Ionutzu_6007 a răspuns:

Buna..si eu sunt la stinte sociale..1.materia e foarte usoara, daca inveti bineinteles..2.imi place foarte multhappy..3.sa te axezi mai mult pe istorie, geografie, romana si engleza.dar si pe logica pentru ca vei da teza din logica.4. dupa 4 ani poti iesi avocat..sau poti merge la o facultate oriunde vrei pentru ca de la acest profil poti sa intri la o facultate foarte usor.Succes!(materie istoria e una destul de impoartantahappy )