| jan33tt a întrebat:

Buna TPU.am uitat cate ceva de pe la mate.asa ca va rog sa mi spuneti cum e cu numitorul comul.cum se afla num comun a 2 fractii stiu, insa nu mai stiu dc dupa ce aflam, amplificam si cu numarator si cu numitor? explicati mi cu cuv voastre.

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Ca sa poti aduna sau ca sa poti sa scazi 2 fractii trebuie sa aiba acelasi numitor. Uneori, fractiile au un numitor pe care'l afli calculatand c. m. m. m. c(cel mai mic multiplu comun)-cred ca stii cum se face asta.Insa, daca numerele nu au niciun numitor comun, exceptand pe 1, atunci trebuie inmultite. Daca ai 1/3+1/2( / =linia de fractie), atunci numitorul comun este 6(2x3). SI vei avea:2/6+3/6=5/6.
Sper ca ai inteles.Succes la scoala!:*

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat