| Brilliantik a întrebat:

Cum se introduce in radical de tipu 2radical din3, cum se aduna,imultesc,impartesc, scad doua fractii cu numitor si numarator diferit?

1 răspuns:
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Radicalul il voi scrie asa: ^
Inmultirea : *
Impartirea: /
Adunarea: +
Impartirea: :

2^3= 2 la puterea a 2 *3 (toate aceste calcule sub radical.) = ^4*3 = ^12

Cand ai o adunare si numitorul este diferit, dar si numaratorul, amplifici in asa fel incat numitorul sa fie acelasi. De exemplu (voi scrie linia de fractie cu : _ )
3_2 + 4_5 = Amplifici prima fractie cu 5 si a doua cu 2. =15_10 + 20_10 = 35_10 (Desigur ca aici se poate simplifica dar asta depinde de tine). Asa este si la scadere doar ca in loc de + vei pune -.
Daca ai inmultire :

2_3*4_5= 8_15 (Faci inmultirile)

Daca ai impartire:
2_4 : 3_5= 2_4*5_3 (si de aici la fel ca la inmultire)

Sper ca ti-am fost de folos