| AlexGabrielASC a întrebat:

Cum pot sa inteleg calculul limitelor unor fractii cu functii de diferite grade la numitor respectiv numarator gen lim x^2/x^3

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Cand lucrezi cu limite care tind la infinit trebuie sa tii cont de exponentul de la numarator, respectiv numitor.
Sunt 3 situatii:
1. lim x^2/x=infinit, pentru ca exponentul numaratorului e mai mare
2 lim x^2/x^2=1, se face raporul coeficientilor pentru ca exponentii sunt egali, daca avem lim 2x^2/3x^2=2/3
3 lim x^2/x^3=0, pentru ca exponentul numitorului e mai mare.
Bafta!

1 răspuns:
| liviu890 a răspuns:

Limita cand x tinde la infinit din x^2/x^3 =0