| dreamer439 a întrebat:

ar putea cineva sa imi explice acordurile in limba franceza?
spre ex: Elle ( se montrer-passe compose). les cadeaux cu elles ( recevoir-plus-que-parfait).
Am deja aceasta propozitie rezolvata in caiet deoarece ne-a scris-o dna profesoara la orele online, insa nu inteleg, as aprecia daca m-ati putea ajuta, inclusiv cu cele 3 cazuri de conjucare cu etre si avoir deoarece urmeaza sa dau test, multumesc anticipat

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Majoritatea verbelor se conjuga cu avoir.
La cele cu etre, se acorda participiul cu subiectul.
Iti scriu un exemplu, cu acordul scris separat ca sa il vezi mai bine. El, insa, se scrie legat in coada participiului. Nu am literele cu accente dar presupun ca stii care sunt.
Je suis alle
Tu es alle
Il est alle
Elle est alle e
Nous sommes alle s
Vous etes alle s
Ils sont alle s
Elles sont alle es
Acelasi acord se face si la plus-que-parfait. Singura diferenta e ca auxiliarul este la imperfect. Participiul e acelasi ca la passe compose.
Odata stabilit auxiliarul avoir sau etre, acesta va fi intotdeauna auxiliar pentru verbul respectiv, indiferent ce timp compus folosesti.

| Adry05 a răspuns:

La passe compose se acordă doar verbele care se conjugă cu etre, găsești lista pe net + verbele reflexive (se reveiller de exp)
un e în plus pentru feminin, s pentru plural (ils, nous, vous) sau es pentru feminim plural (Elles sau chair și nous sau vous când se știe clar că-s doar femei)

există și anumite verbe care se conjugă cu avoir în general și la care se face acordu, găsești excepțiile pe net

| dreamer439 explică:

In loc de cu este cu,