| vianora a întrebat:

As dori sa imi spuneti numele manastirilor intemeiate de Mircea cel Batran. va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Mircea cel Bătrân a întemeiat Mănăstirea Dealu, Mănăstirea Vodiţa, Mănăstirea Cozia. Probabil mai sunt şi altele dar acestea apar pe Internet drept cele mai importante.

Pa-pa.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Manastirea Cozia, manastirea Tismana a fost inceputa de un inaintas si terminata de el, a participat la constructia manastirii Dionisiu de la muntele Athos din Grecia si atata. A construit mai multe biserici.