| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa va intreb, ce parere aveti de nuvela, nuvela cred ca e, "La Ţigănci", de Mircea Eliade, eu am citit`o azi dupa-amiaza si sincer, sunt cam confuza, adica ce s-a intamplat mai exact, sau macar de ce nu explica la sfarsit ce s`a intamplat cu el, unde il duce Hildegard... thinking

Răspuns Câştigător
| Helvete a răspuns:

Si eu am citit-o de curand. Mi-a placut extrem de mult, chiar daca prima data nu prea am inteles cum se termina. Dar am cautat explicatii si cica personajul principal de fapt murise, si casa tigancilor era de fapt o poarta spre alta lume, sau asa ceva. Cauta un comentariu la nuvela si o sa intelegi mai bine. E foarte tarewinking!

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eliade asa scrie, misterios.nu lasa cititorul sa afle totul. e frumoasa nuvela desi cam "aiurita".

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Infiorator rolling on the floor

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Am studiat-o eu la liceu anul acesta. Citez din caietul de romana:hee hee: In final se descrie spatiul spre care se indreapta Gavrilescu si Hildegrad. Ei se indreapta spre o alta viata.Padurea intunecata spre necunoastere, mister.
Personajul principal pierde notiunea timpului, se desparte de ceea ce guverneaza lumea celor vii.

Deci, Hildegrad il ia cu ea in lumea mortilor, spre nunta in Paradis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc alex si vreau sa spun ca am ramas si eu confuz chiar nu stiu unde il duce pe Hildegard