| emiitzzy a întrebat:

Buna TPU care ma ajuta si pe mine cu niste intrebari pls daca stiti raspunsu:X:X la oricare dintreele pls:O3 multumesc dau fundita garantat!:X

1. Este o pasăre colorată cu cioc lung, uşor aplecat. Pe cap are pene caracteristice. Deseori se află pe sol, de aici procurând hrana. Dacă este atacată de vreun prădător, îl stropeşte cu un lichid cu miros foarte urât, după care părăseşte locul.
2. Este o plantă invazivă, alergogenă. Este de origine Nord-Americană, dar s-a răspândit în toată Europa. Auzim despre ea cu ocazia prognozei meteo, când sunt avertizaţi alergicii la polen
3. Este o specie de bufniţă de talie medie, cu un corp subţire, cu picioare lungi. Penele feţei sunt deschise, diferite de restul corpului. Îi plac locurile populate, adeseori cuibăreşte pe poduri, în turnurile bisericilor. Datorită acestui fapt este foarte periclitat, este ocrotit.

4. Este o plantă de primăvara timpurie de culoare albastră, are miros puternic, se găseşte în toate tipurile de păduri. Frunzele sale au formă de inimă care împreună cu rădăcină şi tulpină au fost folosite în medicină populară pentru efectul curativ, sudorific, expectorant. Este o plantă decorativă.
5. Este unul dintre cele mai răspăndite mamifere zburătoare, insectivore. Începe să vâneze la amurg, când putem observa zborul lor specific.
6. Este o pasăre cântătoare de talie mare. Are penaj negru, strălucitor. În trecut cuibăreau în colonii mari în coroana copacilor de pe malul râurilor şi aleelor. În zilele noastre numărul lor a scăzut.
7. Este una dintre păsările cântătoare cele mai cunoscute şi comune. Cuibăreşte în crăpăturile zidurilor, sub ţigle. Mânăncă în general seminţe, rareori insecte. În zilele noastre numărul lor a scăzut.
8. Omizile lor trăiesc pe urzică (Urtica dioica). Este un fluture diurn, colorat, de talie mare. Pe aripi are pete de forma ochiului, ceea ce a contribuit la denumirea lui.
9. Este unul dintre cei mai coloraţi fluturi diurni. Aripile sale sunt colorate în galben intens, cu pete şi nervuri negre. Aripile posterioare au câte o prelungire, de unde şi denumirea populară. Trăieşte în zone uscate, călduroase montane şi colinare.
10. Este un mamifer de talie mare, de deseori întălnit în Munţii Carpaţi. Face parte din categoria carnivorilor, dar se hrăneşte şi cu alte tipuri de mâncăruri. Hibernează în bârloguri, în gropile făcute de apă.

6 răspunsuri:
| Gumitsăă a răspuns:

5 liliacul laughing si atata stiu happy

| georgy10 a răspuns:

1. pupaza
2.Ambrosia artemisiifolia sau iarba parloagelor
3. bufnita polara sau cucuveaua
4.caldaruse
5.liliacul
6.
7.randunica
8. fluturele ochi de paun
9.
10.ursul brun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mi si mie rasp plz

| emiitzzy explică:

Mai imi trebuie raspunsurile la un concurs!

| UrsykaaFetitzaa a răspuns:

Tu faci misto de mine?
Auzi la ea... de parca eu nu stiam alea... dar tu stii:
1.Ce tin babele in sifonier?
2.Ce tin fetele tinere in sifonier?
3.Ce tin sotiile in sifonier? Haide dargutza mea raspunde-mi reeepdeeee!

| gandacel_8819 a răspuns:

7.vrabiutele