| qindet a întrebat:

ce numim oscilatii fortate? si niste exemple va rog
dau funda.

3 răspunsuri:
| Gogu06 a răspuns:

PFF, iti spun ce stiu eu nu prea le am cu tehnica. Exista oscilatia naturala(exemplu resort elastic). Datorita fortei de frecarea miscarea de oscilare scade ca intensitate tinzand spre repaus. Pentru a fi impiedicata acest fapt se aplica forte ce produc lucru mecanic, acestea producand oscilatii fortate.

| BellaKiოNana a răspuns:

Oscilatiile fortate sunt acelea care au loc sub actiunea unei forte din exterior.de ex: '' acul la masina de cusut''

| Doina14 a răspuns:

Bună.
Oscilațiile forțate sunt acelea care au loc sub actiunea unor forte exterioare periodice.De exemplu bătăile inimii.