| Oniisu a întrebat:

Buna TPU... happy happy... ce stiti despre liceul Dimitrie Paciurea din Bucuresti?
este un liceu bun si ce profil are?
dau Funda devil happy big grin

1 răspuns:
| micutaEU a răspuns:

O MICA ISTORIEbig grinimitrie Paciurea (n. 2 noiembrie 1873, București - d. 14 iulie 1932, București) a fost un sculptor român. Stilul său simbolic și reprezentațional contrastează puternic cu stilul simplificat până la esența pură al contemporanului și conaționalului său Constantin Brâncuși.

Născut în București, a studiat aici între 1890 și 1894, avându-l ca profesor pe sculptorul Wladimir Hegel, care i-a insuflat cultul pentru formă, și care l-a sprijinit să își continue studiile la Paris[1] (între 1896 și 1900).
Da merge...din cate stiu nu sunt cei mai excelenti dar nici cei mai...