| Nike20 a întrebat:

Cine are o prezentare in power point despre Vitamine? ca imi trebuie si nu gasesc nimic.facut.ca nu prea mai am chef sa fac si prezentarea.sunt foarte obosit...multumesc mult!
Dau fundita! daca ma poate ajuta cineva

1 răspuns:
| StanCosmina a răspuns:

Unele specii animale, ca si organismul uman, iau din mediul exterior, odata cu hrana, nu numai,, vitamine'' ci si,, provitamine'', care sunt precursori inactivi ce se transforma in organism in vitamine; exemplu : ergosterolul din piele este format cu ajutorul razelor ultraviolete in vitamina D2; de asemenea, provitamina denumita 7- dehidrocolesterol este transformata in vitamina D3; la fel si carotenii sufera transformari la nivelul intestinului, in vitamina A, datorita enzimei carotenaza.

De prezenta vitaminelor depinde insasi fiziologia organismelor ( existenta, cresterea, inmultirea tuturor speciilor). Vitaminele sunt factorii necesari( esentiali) nu numai omului si animalelor, ci si microorganismelor si vegetalelor. Capacitatea de biosinteza a vitaminelor este mai redusa la animale decat la plante. Principala sursa de vitamine pentru om si animale o formeaza plantele; organismul uman si unele mamifere, sintetizeaza partial unele vitamine : de exemplu, vitamine PP.