| xAllyMax a întrebat:

Cine imi poate spune ce inseamna N-ul acela serpuit de la matematica? Este invatat in clasa a 7-a la geometrie (cred). Funda`!

Răspuns Câştigător
| SSHGHFHF a răspuns:

Cred ca te refer la semnul asta"~". Este semnul care arata ca doua triunghiuri sunt asemenea.Nu pot sa iti spun ce inseamna ca doua triunghiuri sa fie asemenea, asta trebuie sa inveti tuhappy

8 răspunsuri:
| AlinaGeorgiana01 a răspuns:

~
distribuție de probabilitate X ~ D, înseamnă că variabila aleatoare X are distribuția de probabilitate D. X ~ N(0, 1), distribuția normală standard

sper sa intelegi, e de pe site:http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabel_de_simboluri_matematice

| Soryns a răspuns:

Nu stiu la ce te referi
sad
daca as vedea semnul ti-as zice
straight face

| Soryns a răspuns:

Inseamna ca 2 triunghiuri sunt asemenea
adica au cel putin o latura comuna si un unghi comun

| Chirii a răspuns:

Asemenea...triunghiul abc este asemenea cu triunghiul mnp ..cred ca au laturile congruente

| SSHGHFHF a răspuns:

Inseamna ca doua triunghiuri sunt asemeneahappy

| xAllyMax explică:

E exact ca un 's' pus orizontal

| xAllyMax explică:

'~' asta e semnul

| xAllyMax explică:

~