| Mada_2575 a întrebat:

cine imi poate spune toate personajele din romanul "baltagul" de m sadoveanu? dau o ditamai FUNDA+vot

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Buna Mada

Personajele din "Baltagul" sunt umatoarele :

Nechifor Lipan, Vitoria Lipan(sotia Lui Nechifor Lipan), Minodora si Gheorghita Lipan (fii celor 2 adica a lui Vitoria si Nechifor Lipan), baciul Alexa, Argatul Mitrea, Mos Pricop, ciobanul David (cel care o ajuta pe Vitoria cu banii de drum), Prefectul Anastase Bolmez si cei 3 hangii : Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu (cei la care se opreste Vitoria pentru a afla pe unde a umblat Nechifor), Calistrat Bogza si Ilie Cutui (ucigasii lui Nechifor Lipan), parintele Daniil si baba Maranda (vrajitoarea satului).

Acestea sunt toate personajele care apar in "Batagul" si ti-am pus in paranteza si ce relatii exista intre ele

Ma bucur ca te-am ajutat si numai zile cu soare sa ai :*

9 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Vitoriei Lipan,Bogza si Cutui,Gheorghita, Nechifor, Vitoria
uitate aici sa vezi ca asteas personajele pote zici ca glumesc le gasesti in text http://referat.clopotel.ro/......11362.html

| Lynna a răspuns:

Ieri am terminat de citit Baltagul.Pesonajele sunt:
Vitoria Lipan
Nechifor Lipan
Gheroghita
Minodora
preotul Danila
Ilie Cutui
Calistrat Bogza
Crasmarul satului
negustorul David
Crasmarul Toma
sotia sa
staretul manastirii Bistrita
subprefectul din Piatra Neamt
crasmarita Maria
Sotia lui Bogza
sotia lui Cutui
crasmarul din sabasa
preotul vasile
Sper ca nu am ratat niciunul.

| adutzz a răspuns:

Buna:
Vitoria Lipan
Nechifor Lipan
fiul lor Gheorghita
fiica lor Minodora
paintele satului, Daniil
baba Maranda
Iorgu Vasiliu
Calistrat Bogza
Ilie Cutui
Domnul Toma

| AloneInTheDarkness a răspuns:

1 Nechifor Lipan
2 Vitoria Lipan
3 Gheorghita(Fiul Vitoriei si Nechifor Lipan)
4 Subrefectul judetului Piatra Neamt ( nu are nume)
Minodora( Fiica lui Nechifor si Vitoria Lipan)
Baciul Alexa
Mos Pricop
David ciobanul
Prefectul Anastase Bolmez
Mascovei, Toma si Iorgu Vasiliu

| AloneInTheDarkness a răspuns:

Aaa scuze am uitat de Argatul Mitrea

| EncoreAbcd a răspuns:

Buna asta am citit-o de muult =]] o stiu : romanul "Baltagul" are un număr foarte mare de personaje (principale: Victoria; secundare: Ghiorghiţă; episodice: Minodora, părintele Danil, cei doi criminali; figurante: Nechifor Lipan; personaje colective: portretul muntenilor).

| iacob_2737 a răspuns:

Personaje principale (Vitoria, Nechifor Lipan, Gheorghita), secundare (Minodora, preotul Daniil Milies, baba Maranda, negustorul si hangiul David, ceilalti hangii si sotiile lor, Calistrat Bogza, Ilie Cutui s.a.)
episodice (mos Pricop, functionarii de la prefectura din Piatra, functionarul de la Dorna

| CezaraB a răspuns:

Nechifor Lipan - oier bogat din Tarcău
Vitoria Lipan - soția lui Nechifor Lipan
Gheorghiță Lipan - fiul lui Nechifor și al Vitoriei, poartă numele adevărat al tatălui său
Minodora Lipan - fiica lui Nechifor și a Vitoriei, este îndrăgostită de Ghiță C. Topor (feciorul dascălului Andrei), este trimisă la mănăstirea Văratec pe perioada căutărilor lui Nechifor Lipan
părintele Daniil (Dănilă) Milieș - preotul din satul Tarcău, este căsătorit cu preoteasa Aglaia și are șase copii
baba Maranda - vrăjitoarea satului Tarcău
Iordan - crâșmarul din satul Tarcău
Mitrea - argatul familiei Lipan, un „om fără vârstă"
moș Alexa - bătrânul baci al turmelor de oi ale lui Nechifor Lipan, se află cu oile la pășunat în bălțile Jijiei și Prului
arhimandritul Visarion - starețul mănăstirii Bistrița
David - negustor evreu, prieten cu Nechifor Lipan, ține dugheană, crâșmă și han la Călugăreni, cumpără brânză și piei de miel de la Vitoria și apoi o însoțește o perioadă de drum
Donea - hangiul de la Bicaz
Anastase Balmez - subprefect al județului Neamț
Spiru Gheorghiu și Iancu Neculau - organizatori de jocuri de noroc ilegale, originari din Galați, au fost prinși la Farcașa
moș Pricop - fierar și potcovar din Farcașa, căsătorit cu baba Dochia, îi invită la masă pe Vitoria și pe Gheorghiță
Dumitru Macovei și Toma - hangiii de la Șaru Dornei și Sabasa la care se oprește Vitoria pentru a afla pe unde a călătorit Nechifor
Iorgu Vasiliu - hangiul de la Suha
Maria - soția lui Iorgu Vasiliu
Calistrat Bogza - muntean mare și cu buză de iepure din satul Doi Meri, ucigașul lui Nechifor Lipan
Ilie Cuțui - muntean mititel și negricios din Doi Meri, ucigașul lui Nechifor Lipan
Ileana - soția lui Calistrat Bogza
Gafița - soția lui Ilie Cuțui

| PopaDaniel a răspuns:

Sunt multe dar cred ca aici sunt toate.Principale(Vitoria, Nechifor Lipan, Gheorghita), secundare (Minodora, preotul Daniil Milies, baba Maranda, negustorul si hangiul David, ceilalti hangii si sotiile lor, Calistrat Bogza, Ilie Cutui s.a.) sau episodice (mos Pricop, functionarii de la prefectura din Piatra, functionarul de la Dorna)