| Anonima6754 a întrebat:

dacă am dat un test la informatica sau T.I.C, am avut 6 exerciții câte un punct fiecare și un punct din oficiu din 6 eu am făcut doar 2 sau 3 corecte și 3-4 greșite, nota se face așa 10-4+1=7 care ar veni 7 sau 2*1=3 care vine 3? Cum e?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine 3 nu 7. Se aduna punctele nu se scad din tot punctajul. Daca ai facur 2 corecte iei nota 3 cu tot cu punctul din oficiu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceva din ce spui este gresit, avand in vedere ca si daca rezolvi toate exercitiile primesti doar nota 7, asa ca eu cred ca fiecare exercitiu valoreaza 1, 5 puncte si daca le rezolvi pe toate ai nota 10 (6 x 1, 5 = 9 si plus punctul din oficiu = 10). Se poate si ca exercitiile sa aiba punctaj diferit, dar totalul trebuie sa dea 9.

| Anonima6754 explică (pentru anonim_4396):

Ești foarte știutoare tu, am luat 7