| TheKid a întrebat:

Funda! big grin Rugamintea mea o sa fie cam ciudata. laughing. Am un profesor de istorie absolut extraordinar, stie (parerea mea) in proportie de 90% tot. Am pus un pariu cu el, ca maine sa-i pun 3 intrebari din istoria d.Hr.( cele mai grele pe care le stiti) iar daca la una din ele nu stie sa raspunda am un 10 ( o data in viata ai nota 10 la el) laughing. Deci va rog frumos, ajutati-ma cu 3 intrebari imposibile. laughing :* multumesc happy

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hai mai, ca sa castigi pariul asta trebuie sa trisezi, adica sa-i pui intrebari din istorie, dar nu din istorie. Sper ca m-ai inteles ce vreau sa zic.
Adica, nu din evenimente majore consemnate in istorie, cum este razboiul de 100 de ani, campaniile lui Napoleon, cruciadele si alte de astea.
Cauta ceva mai "ascuns", de exemplu ceva legat de campania mongolilor impotriva Japoniei, campanie esuata din cauza unui tzunami. Ar fi fost ceva si mai si decat debarcarea din Normandia, dar a ramas necunoscuta din cauza ca a esuat.
"Sapa" in cautare de asemenea evenimente obscure, si chiar daca profesorul va stii raspunsul, trebuie sa-ti dea o nota buna pentru ca nu ai venit cu ceva banal.

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

1) Cum i-a păcălit Vlad Țepeș pe Turci de au rămas fără mâncare la Râșnov.
R: Au întors potcoavele la cai și în mocirlă păreau că toți călăreții sunt în cetate, când ei de fapt erau ascunși în pădure, iar turcii au asediat cetatea până au rămas fără mâncare.

2) Ce a dat Ceaușescu la schimb în Marea Britanie pentru avioane?
R: Căpșune!

3)Între ce ani nu s-a mai sărbătorit Ziua Marinei, ci a fost sărbătorită Ziua Marinei Uniunii Sovietice?
R: Între 1948-1953 în ultima duminică din luna iulie.

| Lionsgate a răspuns:

Cine a fost cel mai inportat inparat roman intre sec 2 si 5 / Traianus (98-117), cel mai important împărat roman. / Cine sa Instalat pe tronul Tarii Romanesti in 1583 Petru Cercel/ Cat a domnit Constantin Brancoveanu in Valahia, 25 de ani. funda

| Azµre a răspuns (pentru Lionsgate):

Constantin Brâncoveanu a domnit 26 de ani - Din 1688 până în 1714 la data de 15 August, când a fost executat la Istanbul, împreună cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ștefan, Radu și Matei.

| Lionsgate a răspuns (pentru Azµre):

25 a domnit happy, caura mai bine si ai sa vezibig grin

| Lionsgate a răspuns (pentru Lionsgate):

Cauta mai bine

| Azµre a răspuns (pentru Lionsgate):

N-am ce să caut am postat răspunsul din sintezele unui profesor universitar.
Arată-mi unde ai găsit tu că a domnit 25 de ani.

| Azµre a răspuns (pentru Lionsgate):

E o greșeală de tipar! El a domnit din 1688 până în 15 august 1714! Sunt exact 26 de ani că nu o fi exact 26 de ani și sunt 25 și 9 luni e altă mâcare de pește dar nu se știe la ce dată exactă a urcat la tron! De aceea domnia lui este rotunjită la 26 de ani!

| LexaHD a răspuns:

1. Conducator al hunilor, supranumit "Biciul lui Dumnezeu", fondator al unui imens si temut imperiu, care insa nu a supravietuit dupa moartea sa. Cine a fost?

2. Armata lui Attila a fost infranta in anul 451 d.Hr. pe Campiile Catalaune, langa Chalons (in Franta) de catre...

3. Ce imparat roman a ordonat constructia bazilicii Hagia Sofia (Sfanta Intelepciune), finalizata in anul 537 d.Hr?

| KodrutZ a răspuns (pentru LexaHD):

Hai mai, pina si eu stiam ca la 1 raspunsul era Attila...
1. De ce numim lovitura de stat din 1989 revolutie, iar evenimentele din 1987 de la Brasov sint ignorate?
2. De ce se studiaza despre Sparta sau Batalia de la Termopilae, insa se trece prin al doilea razboi mondial cu viteza fulgerului, fara a se mentiona rolul vital pe care l-a jucat Polonia (avea cei mai bine pregatiti piloti de vinatoare, fara ei se prea poate ca Battle of Britain sa fi avut alta soarta) sau batalii extraordinare ca Wlizna?
3. De ce nu se recunoaste in cartile de la istorie ca actul de la 23 august 1944 n-a fost nimic altceva decit o tradare a celor cu care eram aliati?
Uite si una bonus:
4. Exista dovezi ca mineriadele au fost, practic, subminari ale puterii de stat si actiuni teroriste comandate de presedintele in exercitiu pentru a mentine iluzia democratiei. Cind se va recunoaste in cartile de istorie ca Iliescu este un comunist criminal care a facut tarii mult mai mult rau decit intreg regimul care a condus tara intre 1965 si 1989?

| NuAmGasitAltNickDisponibil a răspuns:

1.De ce au fost masacraţi creştinii de către atei în timpul Inchiziţiei, în lagăre de concentrare?
2.In ce criteri importante se imparte Suzeranul Suprem Regele?
3. Când s-a produs Marea Schismă a Creştinismului?
4Cine a fost primul conducător al unui imperiu în Europa occidentală după prăbuşirea Imperiului Roman?
5.În 1951, un singur stat deţinea jumătate din producţia industrială a lumii. Ce stat era acesta?

| andreealidia98 a răspuns:

Uite poate asta de ajuta cu ceva http://www.culturagenerala.einformativ.ro/