| AdinaADina1998 a întrebat:

Buna Tpu.Imi puteti spune si mie cu ce merg tramvaiele (benzina,motorina, etc)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cand. La inceputul lor erau trase de cai, apoi au fost actionate de motoare termice, atat diesel cat si pe benzina, iar la final au trecut pe curent electric, datorita randamentului si a poluarii scazute comparativ cu celelalte metode de actionare.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Deasupra tramvaiului (ca și la locomo tiva electrică, ca și la troleibuz ) se gă sește un dispo zitiv numit pantograf, cu ajutorul căruia vehicolul respectiv intră în legătură cu o rețea de curent electric care se află, pe toată lungi mea, deasupra traseului traseului de tramvai, prinsă de niște console și de niște stîlpi de beton.

| pietrean a răspuns:

Tranvaiele si troleele merg cu curent, energie electrica.

| pзαch a răspuns:

Tranvaiele merg pe energie electrica.