| dianaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Imi spuneti va rog si mie care este descrierea subiectiva si descrierea obiectiva?

Multumesc!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ce inseamna a fi subiectiv, si ce inseamna a fi obiectiv. Obiectiv- scurt si la obiect, exact, tehnic.
Subiectiv - intoducerea unor elemente care nu pot fi verificate, care provin din "auzite", din zvonuri, sentimente personale, idei proprii, pe care incerci sa le prezinti ca fiind fapte reale, dar fara dovezi palpabile.
Descrierea obiectiva- este un om asa si asa, pentru ca a facut anume lucru, are nasul mare si ochii verzi.
Descrierea subiectiva- este un om iubit de popor, care ar putea face mai multe daca soarta l-ar lasa, cu ochii stralucitori ca smaraldul.

| zurick a răspuns:

Descrierea subiectiva sau cea literala se refera la sentimente,figuri de stil,imagini artistice,originalitate,unde scopul este de a impresiona, iar descrierea obiectiva se refera la o descriere stiintifica, exacta, unde scopul este de a informa, de a da informatii exacte. Funda
?

| TemptationLove a răspuns:

Cea subiectiva este cea din punctul tau de vedere si ce obiectiva este cea reala.