anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Incepe clasa a-8-a,si eu vreau doar un ajutor, si raman foarte dator. Vreau să-mi spuneti ce lectii să recapitulez.Pentru că eu am lectiile incurcate (le am) dar să-mi spunrti ceva de genul "
-Diateza
-Predicat
-Pronume
-Genul epic/liric
-Substantiv/Adjectiv
-Verb
-Complemant
Etc"
VĂ ROG SĂ-MI SPUNETI DACA DIN ACESTEA SĂ LE INVAT.SI SĂ-MI DAȚI NISTE EXEMPLE IN PLUS DACA AM RATAT CATEVA.DAU FUNDA SI RAMAN FOARTE DATOR! ❤

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu dacă dau exemple bune(nu mă judecați), dar voi încerca să te ajut.
Diateza-Sorry, nu știu aici, dar dacă vrei să te documentezi, uite un link https://ro.wikipedia.org/wiki/Diatez%C4%83_(gramatic%C4%83)
Predicat - Predicatul este una din cele două părți de propoziție principale, cealaltă fiind subiectul, altfel spus, este unul din constituenții propoziției minimale, celălalt fiind subiectul.Îți dau un exemplu -Teodor merge -Ce face? Merge
Pronume-Pronumele este o parte de vorbire flexibilă, prezentă în majoritatea limbilor, care ține locul unui substantiv atunci când participanții la dialog cunosc sau înțeleg din context obiectul sau persoana numită de acesta.Pronumele sunt acestea:eu noi
tu voi
el, ea ei, ele

Genul epic/liric-Genul epic cuprinde totalitatea operelor literare, populare și culte, în proză sau în versuri, în care gândurile, ideile și sentimentele autorului sunt exprimate în mod indirect, prin intermediul acțiunii și al personajelor antrenate in derularea evenimentelor plasate într-un anumit timp și spațiu. Genului epic îi corespunde, ca mod de expunere predominant, narațiunea.Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct gândurile, ideile și sentimentele autorului cu ajutorul eului liric
Substantiv/Adjectiv -Substantivul este partea de vorbire care definește lucruri, fenomene, ființe etc.Adjectivul arată cum e substantivul
Verb-Verbul este o parte de vorbire care exprimă în general o acțiune, ca de exemplu a alerga, a construi.
Compliment- Termenul complement (din cuvântul latinesc complementum, cu sensul general „ceea ce se adaugă la ceva pentru a-l întregi"[1]) folosit în sintaxă denumește o parte din părțile de propoziție subordonate altora.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi nu le știi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu îți zic să recapitulezi complementul, Genul epic și liric, diateza și cam atât, restul îs ușoare