| ForgotMyName a întrebat:

Buna TPU.Maine am olimpiada la istorie,si professoara a spus ca un item va fi aratarea coloniilor marilor puteri (coloniile din toata lumea).Va rog,spuneti-mi cateva colonii franceze,germane,italiene,engleze,spaniole, dar sa nu fie greu de memorizat unde se afla si cat de mare e teritoriul lor!
Mersi anticipat.

2 răspunsuri:
| Rührselig a răspuns:

Chiar aşa greu e să pui o întrebare serioasă şi să te documentezi singur?
Uite te ajut cu coloniile din America de Nord, restul te descurci şi singur.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_treisprezece_colonii

| ForgotMyName explică:

Am spus ca trebuie sa tin minte localizarea exacta pe harta mondiala, deci chiar e greu sa gasesti unele tari la care pozitia geografica e usor de retinut...