| Aleeexa a întrebat:

Miercuri ma duc la cursurile de actorie, iar profesorul cu care vom face ne-a spus sa venim cu o poezie si s-o recitam in fata tuturor. Problema este ca nu stiu ce poezie sa recit. Ceva idei? De preferinta de autori cunoscuti, cum ar fi La Fontaine, Villon, sa fac impresie buna big grin Cele mai bune idei primesc funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S.: iti recomand si o fabula -"Fabula moralei"- de Aurel Baranga;
Pentru etapa asta si la varsta pe banuiesc eu ca o ai, te sfatuiesc sa alegi versuri ale unor poeti romani dar sa-l eviti, deocamdata, pe Eminescu intrucat, probabil, nu ai experienta suficienta pentru a-i recita poeziile.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă-ţi plac provocările: http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/nouluivenit.php

Conţine dialog şi poemul e scris de un autor cunoscut la noi.

| Dee0tzaA a răspuns:

Poet mai cunoscut ca Eminescu nu cred ca exista. Si eu recitam in generala poezii si mergeam la concursuri, poezia pe care o recitam aproape todeauna de numea Steaua vietii, si tot timpul am luat locul 1 cu ea.
Asta e poezia:

Cand norii, palate fantastice negre,
Cu geamuri prin care se vede zaphyr,
Ascult-ale marei lungi cantece-alegre,
Cand stele se mir,
Atunci printr-o geana de nouri, deschisa,
Din ochiu-i albastru se vede o stea
Ce-mi miruie fruntea c-o raza de vise,
C-o raza de nea.
O, steaua iubita ce-abia stai prin stele,
Un sfant ochi de aur ce tremuri in nori,
Ai mila si stinge lungi zilele mele —
Cobori, o, cobori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fior de Nicolae Labis; o gasesti pe net!

| AlexandruL_3309 a răspuns:

Iti recomand, Nichita Stănescu - Ce bine că esti. Bafta!

| andreeadeea1999 a răspuns:

Unde faci cursuri?