| Seby7 a întrebat:

Buna TPU... poate cineva sa imi spuna ce este boala lu Calache?

2 răspunsuri:
| GiulianoSenior a răspuns:

Boala lu Calache, nu este o boala, este de la un banc:
Un inspector soseste la un spital de nebuni. Se duce cu directorul la primul etaj unde intra intr-o camera si gasesc un nebun care dadea dintr-o mana. Inspectoru zice: - Ce are acest pacient? iar directorul: -Boala lui Calache. La al doilea etaj gasesc unul care dadea dintr-un picior si suferea de aceeasi boala. La al treilea etaj vad unul care dadea din cap si-l invartea aiurea. Acela tot bola lui Calache avea. La al patulea etaj vad unul care dadea din maini si din picioare si din cap, la care inspectorul: - Acesta tot boala lui Calache are? Directorul: - Nu, acesta este Calache.
Funda te rog.

| Alexxutzaa a răspuns:

Boala lui Calache
Ati auzit de multe ori expresia boala lui Calache. Dar hai sa vedem ce inseamna si de unde vine:
Este o expresie tipic romaneasca, care vine de la un om Lache. Saracul era bolnav de o boala grava. Mamicile care aveau copii rai, le ziceau: nu mai faceti rele ca o sa aveti boala ca Lache. Apoi un copil sa imbolnavit si lumea a zis: are boala ca Lache.
Asta e tot.