| Anonimuuuussssss a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti care sunt timpurile trecute ale limbii engleze si cand se folosesc? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Trecutul in engleza se numeste past. Se imparte in mai multe timpuri : past simple, past continuous, past perfect, past perfect continuous.
Past simple e folosit cand actiunea la care ne referim a avut loc in trecut la un moment specificat. Se formeaza adaugand "ed" la sfarsitul verbului la forma short infinitive (infinitiv scurt). De exemplu : play - played. Exceptii : to be - were / was in functie de persoana, have - had.
Past continuous este folosit de obicei pentru a vorbi despre activitati care deja s-au incheiat de ceva vreme in trecut. Se mai spune ca e folosit pentru actiuni trecute in progres. Se formeaza cu was/were + verb la infinitiv la care se adauga terminatia "-ing". Exemplu : walk - I was walking.
Past perfect se foloseste pentru a infatisa o actiune incheiata in trecut inainte de a incepe alta tot in trecut. Se foloseste de asemenea la vorbirea indirecta, propozitii conditionale. Se formeaza cu had + verbul la forma a3a. Gasesti lista verbelor la forma a3a aici, pentru verbe neregulate : http://www.usingenglish.com/reference/irregular-verbs/. Pentru verbe regulate e ca la forma a2a, adica exact ca trecutul simplu, se adauga ed la infinitiv. Exemple : had finished, had gone, had walked.
Past perfect continuous se foloseste pentru a vorbi despre actiuni sau situatii care erau in progres inaintea inceperii altora tot in trecut. Se formeaza asa : had + been + verb la infinitiv la care se adauga "-ing". Exemple : had been talking, had been playing.
Mai multe informatii folositoare in ceea ce priveste gramatica limbii engleze poti gasi aici :
http://www.englishtenses.com/english_tenses
Sper ca am ajutat.