| IsabelaAdelinaC a întrebat:

Sper că am ales bine categoria. Sunt clasa a XI-a, profil filologie. Și mă tot gândesc unde să dau mai departe. În consecință, am făcut o listă, pentru început, cu 10 facultăți care m-ar atrage. Pe parcurs, o să o restrâng dar, momentan aș vrea să o împărtășesc cu voi, iar dacă aveți ceva sugestii, sfaturi, detalii, orice sunt mai mult decât binevenite. Facultățile sunt următoarele:
-Limba și literatura engleză
-Limba și literatura norvegiană
-Istorie Antică și Arheologie
-Studii internaționale și istorie contemporană
-Studii europene
-Studii americane
-Jurnalism
-PR și Comunicare
-Publicitate
-Administrație publică
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Erick1 a răspuns:

Eu zic ca dincolo ce ceea ce iti place, trebuie sa te gandesti si la posibilitatile de angajare pe care le ai. Limba norvegiana...Ma indoiesc ca se cauta asa ceva, plus ca nu stiu unde vei studia tu asta happy Istoria Antica...doar daca vrei sa fii profesoara. Studii americane, mi se pare sincer o porcarie (nu suntem americani la urma urmei), cu studiile europene mai faci ceva, mai mult pe-afara decat aici. Jurnalismul e ok, PR si comunicare e ok, dar iti cam trebuie pile in domeniu, publicitate e ok, administratie publica e si ea ok, dar si pe acolo iti mai trebuie ceva pile. Limba engleza se cauta, dar toti o studiaza, deci e foarte mare concurenta, iar studiile internationale, e ok presupun. Daca vrei neaparat ceva limbi, incearca o combinatie care chiar se cauta acum si e nevoie. De rusa este si o sa mai fie multa nevoie (la cum se prezinta situatia) si nu sunt multi cei care o studiaza. Poti sa ajungi sa lucrezi chiar si pe la SRI daca stii rusa, incearca o combinatie engleza-rusa, e mult mai utila