| anagrig a întrebat:

Buna tpU! Stiti cumva care este diferenta dintre "I look forward to hear from you" and "I'm looking forward to hearing from you"?
Dau FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Majoritatea persoanelor care vorbesc engleza nu fac diferenta intre cele doua. Dar este o diferenta.
I look forward - folosit pentru o actiune care s-a intamplat. Adica "iti scriu acest mesaj, si astept ca tu sa imi raspunzi inapoi. Mai mult decat atat, sunt convinsa ca imi vei scrie inapoi"
I'm looking forward - e o actiune in desfasurare, adica "iti scriu acest mesaj si de-abia astept, am sa verific posta de 3 ori pe zi sa vad daca imi raspunzi", actiunea se desfasoara si dupa inchiderea plicului. Are o conotatie mult mai personala si de asta se foloseste doar pentru persoane apropiate.
In scrisori/email-uri etc oficiale, vei folosi strict prima varianta, mult mai formala, un fel de "o zi buna" obligatoriu pe care il folosesc cei de la relatii cu publicul.
Stii ca vei primi un raspuns, totusi ii scrii la urma " Astept urmatorul mesaj"- I look forward. Sper ca am fost suficient de explicit.

3 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Nu e nici o diferenta. Zic eu.

| Zoey112 a răspuns:

Ambele sunt corecte dar a doua este mai corecta adica mai folosita.
poti sa folosesti chiar si o formula intermediara : i look forward to hearing from you.

| SheWasHere a răspuns:

Buna.
Nu exista nici o diferenta, practic ambele constructii sunt corecte din punct de vedere gramatical. Unii sustin ca prima varianta ar fi in stilul vechi, clasic, deci formal, iar cea de-a doua, o constructie pe care o poti folosi in vorbirea curenta si este mai accesibila.

Sper ca te-am lamurit. happy