| Timi08MM1988 a întrebat:

Buna TPU. Stiu ca poate o sa radeti de mine, nu stiu prea multa istorie insa stiu doar atat... Pe vremea anul 1938-1945 cand eram sub dominatia al celu de al doilea razboi mondial noi le-am intors spatele rusilor si pun pariu ca daca nu faceam acest lucru noi nu pierdeam Moldova, mai stiu ca in acea perioada se numea Romania Mare inca noi eram vecini cu Rusia si Polonia intrebarea mea este... Unde era Ucraina ca eu nu o vad ca harta daca caut pe google Romania Mare? Si mai stiu ca Rusia se numea Ferderatia - Rusa (URSS). Acum ce vor mai exact prin acest razboi din 2022 sa ia Ucraina si Moldova? Stiu ca Moldova e tara independenta.
Deci?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si pun pariu ca daca nu faceam acest lucru noi nu pierdeam Moldova. Ai pierdut pariul.
Acum ce v-or mai exact prin acst razboi din 2022 sa ia Ucraina si Moldova? Da.

| J0B0MAT a răspuns:

Și Ucraina e țară independentă.
Noi avem mai multe teritorii luate de alte țări, dar cam pentru toate țările e valabilă treaba asta.
În războaie multe țări s-au declarat de o parte, apoi au trecut de altă parte, în funcție de interese. Toată lumea pierde în război ceva.
Rusia cică ar vrea să refacă fostul URSS, să alipească toate fostele țări. Dar, eu cred că dacă nu sunt opriți, o să încerce chiar mai mult de atât.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"le-am intors spatele Russilor" - Nu le-am întors spatele rușilor. Am întors spatele germanilor, ca să fim de partea rușilor.
"noi nu pierdeam Moldova"
Moldova a fost pierdută din 1940, noi eram neutri pe atunci. Sovieticii o aveau în viitor oricum, de la 1918, de aia au reținut la Kremlin tezaurul, de aia au refuzat să participe la Tratatul de la Versailles, de aia au finanțat revolta de la Tatar Bunar (1924). Nemții s-au înțeles cu rușii să împartă Europa cu o săptămână înainte de război, iar Basarabia a revenit Rusiei.
"Unde era Ucraina ca eu nu o vad ca harta daca caut pe google Romania Mare?"
Ucraina era Republică Sovietică Socialistă pe vremea aia. Făcea parte din U.R.S.S. (Uniunea Republicilor Sovieice Socialiste).

| scp3008 a răspuns:

Ucraina era parte a URSS, Iar faptul ca Romania a ales sa fie de partea Germana Nu Rusa asta tine de interesele si politica vremii respective. Sa spunem ce s-ar fi intamplat DACA este de ordinul SF. Moldova nu va fi afectata de razboi, in Ucraina ramane de vazut care va fi deznodamantul

| scrigroup a răspuns:

Din care vad apare si Ucraina printre documentele istorice:
"A doua problema, de ce Antonescu nu s-a oprit la Nistru spre deosebire de Mannerheim, care se oprise dupa recucerirea Careliei. Astfel, alaturi de Wermacht, a luptat in Ucraina, pe Don, in Crimeia, in Cuban, in Caucaz, la Stalingrad, murind in aceste lupte 147.000 de soldati si ofiteri si au cazut prizonieri la rusi, 180.000. Vlad Georgescu, sustine ca "recucerirea Basarabiei si Bucovinei de nord au fost actiuni fara indoiala populare, acceptate de marea masa a romanilor, continuarea razboiului dincolo de Nistru"

https://www.qscoala.com/istorie/Al-doilea-razboi-mondial-in-etapa-743.php
https://www.rasfoiesc.com/......Camp57.php