| TheGeor19 a întrebat:

Trec in a 9-a si as vrea sa stiu ce opere se studiaza la limba romana! Multumesc anticipat! FUNDAwinking

1 răspuns:
| Englishman18 a răspuns:

Salut! Vei studia pentru început „Prefață" de T. Arghezi după care v-a trebui să citești 2 romane și anume „Romanul adolescentului miop" de M. Eliade și „Viața ca o pradă" de M. Preda. Înainte să ajungeți aici veți mai studia niște texte scurte precum „La hanul lui Mânjoală" de I.Creangă, „Roadele unei diplomații chibzuite" de Ov S.Crohmălniceanu sau,, Erasmo" de M.Horia Simionescu. Să nu uităm de „Țiganiada" de I. Budai Deleanu care este un poem în versuri.
Spre finalul anului școlar veți mai studia încă un roman și anume,, Mara" de I.Slavici. Așa că îți sugerez de pe acum lectură plăcută și mult succes la liceu! happy