| andreiandries a întrebat:

Trec in clasa a sasea si vreau sa va intreb: ce rechizite trebuie sa mi cumpar si ce trebuie sa iau la mine in prima zi de scoala?happy

Răspuns Câştigător
| alytza2012 a răspuns:

Buna eu trec clasa saptea si anul trcut mi-am luat numai caiet studentesti
4 la matematica (algebra 2, geometrie 2)
2 romana
eu imi luat doua pentru clasa si teme
2 franceza
2 engleza
2 istorie (dictando)
1 tehnologica dictando
1 informatica dictando
1 desen dictando (noi scriem)
1 muzica
2 biologie
2geogragie
acuarele
bloc desen
pensule
penar
stilou
pix
carioci
culori
coperti (depinde cate carti si caiete ai
rezerve stilou
etichete
trusa geometrie
cam atat daca am uitat cv iti scriu eu altadata
dar nu cred ca am uitat.
Si la inceput un caiet si pix daca e sa-ti notezi ceva.
sper-ca ti-am fost de ajutor.pa

3 răspunsuri:
| lululica a răspuns:

Pai in prima zi de scoala iti recomand sa iti iei:o geanta/ghiozdanel in care sa iti pui un penar, un carnetel, bani(poate vrea diriginta ta sa va duca la un suc sau la o terasa in parc), apa si cam atat.

Si la rechizite iti recomand sa-ti iei:
6 caiete mici romana/3 mari romana; 4 caiete mici matematica/2 mari matematica, 1 bloc desen mare si doua mic,acuarele tempera(nu pastile!),pensule(daca iti trebuie),un set creioane hb sau un creion cu mina, pixuri:albastru, verde, rosu; cana pentru apa(pentru desen), 4 caiete geografie, 4 caiete biologie, 2 caiete mici/1 mare de tehnologie(daca faci), 2 caiete mici istorie, 1 caiet mic religie, 2 caiete mici engleza, 2 caiete muzica, 1 caiet mare fizica si un carnetel pentru ora de dirigentie, stilou, rezerve stilou.
Sper ca nu am exclus nimic de pe lista. Oricum mai vezi tu cam ce ti-ar mai trebui.

| nico097 a răspuns:

RECHIZITE:
-penar
-trusa geometrica
-caiete matematica romana
-acoarele
-bloc desen
-ghiozdan
-guma de sters sau corector
-pixuri rosu negru albastru
-stilou
In prima zi de scoala nu se fac ore te poti duce doar cum se obisnuieste cu florile pentru profesori.Succes.

| cosmin2000 a răspuns:

Buna! Cea mai buna lista de rechizite a scris-o alytza2012! Pentru prima zi iti recomand sa iti iei la tine o borseta/ghiozdanel cu un carnetel, pix si in plus nu uita de flori pentru diriginta.