| h3llman999 a întrebat:

vreau si eu definitia de la balada populara si shita

Răspuns Câştigător
| KimY a răspuns:

Hmm,nu se fac temele pe TPU big grin
Dar fie. balada populara este o specie a genului epic in care autorul anonim prezinta o intamplare din trecut,savarsita de persoane cu insusiri iesite din comun.
Si, schita este o specie a genului epic,de dimensiuni reduse, cu o actiune restransa, la care participa un numar mic de personaje surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Alice1122 a răspuns:

schita este specie a genului epic cult in proza de dimensiuni reduse, limitata in timp si spatiu, cu un nr redus de personaje in care se relateaza un singur episod din viata personajelor.
Iar balada populara este opera epica in versuri insirata de obicei din traditie istorica sau populara, in care se povesteste o actiune eroica sau o intamplare insemnata.

| NewSummer2013 a răspuns:

Balada populara

Definitie: Balada este o specie a genului epic in versuri, de mare intindere, uneori cu un pronuntat caracter liric, in care se relateaza o actiune eroica, o legenda, un fapt istoric, o profunda idee filozofica, se evoca o puternica personalitate istorica sau legendara.

Demonstratie:
1 date (generale) despre opera si autor
. BALADA POPULARĂ este cântată pe la petreceri sau hanuri de lăutari sau de ţărani, îşi are originea în trecuturi îndepărtate şi aduce teme şi motive de mare circulaţie despre păstori, haiduci, viteji ai neamului, etc.
Fiind veche şi pentru că se cântă se mai numeşte şi cântec bătrânesc."

2 Afirmarea ca opera este balada
Ex: ""MIORIŢA" reprezintă o capodoperă a culturii populare româneşti."

3 Definitia:
Ex: "Balada este o creaţie epică în versuri în care este povestită o întâmplare despre confruntarea dintre două sau mai multe personaje."

4 Prezentarea trasaturilor operei:
Ex: "Ca specie a genului epic are narator omniscient, are personaje (ciobanii, mioara, măicuţa bătrână în planul imaginar)."

5 Subiectul ( care se axează pe fapte şi întâmplări existând şi momente ale subiectului:
-expozitiunea
-intriga
-desfasurarea actiunii
punctul culminant
-deznodamantul )

Deci practic tu la sectiunea "Subiectul" povesteti balada pe momente ale subiectlui, respectand ce am scris mai sus.

6 Prezentarea personajului principal prin raportarea la 2 intamplari semnificative.

ex: "Personajul principal, ciobanul moldovean, are o atitudine CALMĂ, acceptând moartea cu seninătate şi văzând-o ca pe o prelungire a vieţii în mijlocul naturii alături de fiinţele dragi (oile), alături de obiectele preferate (fluierele). Fiinţă de tip superior, el nu este RĂZBUNĂTOR nici RANCHIUNOS el încredinţând ritualul înmormântării sale tocmai duşmanilor săi."

7. Prezentarea motivelor literare

Ex: "Ca în orice baladă există, şi aici, MOTIVE LITERARE. Astfel apar motivul conflictului dintre ciobani, motivul mioarei năzdrăvane (animalul credincios), motivul testamentului ciobanului, motivul mamei care-şi caută fiul şi motivul morţii văzute ca o nuntă.

8. Confruntarea

Ex: "CONFRUNTAREA, specifică baladelor, este redată aici prin conflictul dintre ciobani dar apare o opoziţie şi în ce priveşte atmosfera senină de la început şi tensiunea ulterioară."

9 Prezentarea procedeelor si a mijloacelor artistice

ex: ". Fiind o baladă populară, creatorul anonim foloseşte o gamă variată de procedee şi mijloace artistice
- spre deosebire de alte balade "MIORIŢA" conţine secvenţe epice (întâmplările), lirice (monologul ciobanului) şi dramatice (dialogul cu oiţa).
- ca moduri de expunere se întâlnesc toate
Genialul poet popular a conceput acţiunea pe două planuri (real şi imaginar)
Este folosită cu talent: metafora ("Pe-un picior de plai / Pe-o gură de Rai"), repetiţia şi enumeraţia ("unu-i"), paralelismul uman / natural din portretul ciobanului ("Ochişorii lui / Mura câmpului") şi alegoria moarte / nuntă."

10 Incheiere

Schita

Definiţie: Schiţa este specia în proză a genului epic, cu o acţiune concentrată, personaje puţine ce se desfăşoară într-un interval de timp scurt şi surprinde un singur moment semnificativ din existenţa unuia sau a câtorva personaje.

Demonstratie schita:
I. Informaţii generale despre autor şi operă
1. Cele mai importante creaţii ale autorului şi tematica acestora
2. Tema operei analizate
II. Definiţia schiţei
III. Prezentarea conţinutului textului studiat
1. Rezumat
2. Caracterizarea personajului principal
IV. Concluzii – elemente tipice schiţei
1. acţiunea este restrânsă, constituindu-se dintr-un număr limitat de întâmplări prezentate cronologic
2. intervalul de timp surprins este foarte scurt
3. ritmul povestirii este alert, autorul evitând prezentarea unor detalii
4. se conturează, de obicei, un singur personaj principal, iar personajele secundare sunt reduse numeric
5. personajul principal este prezentat sumar, imaginea lui constituindu-se dintr-un număr redus de însuşiri, care accentuează o trăsătura dominantă
6. autorul foloseşte cu predilecţie ca moduri de expunere, naraţiunea şi dialogul şi în mică măsură descrierea
7. cel mai semnificativ mod de expunere este dialogul, care asigură atât evidenţierea trăsăturilor principale, cât şi concizia textului şi dinamismul acţiunii

Ok, mai vrei si alt ceva?!
Mmmmm...cred ca am uitat sa-ti enumar trasaturile la fiecare specie in aprte, dar daca stii denitiile si planul, trasaturile devin inutile. Dar mnah, hai ca ti le dau si pe acelea:

Balada- trasaturi:

- este o specie a genului epic; totdeauna – in versuri

- apartine literaturii populare; dar si celei culte;

- se canta – rareori se recita, se citeste (cantarea are un caracter solemn si dramatic

- inglobeaza o mare varietate de teme si motive

- ampla desfasurare epica

Schita-trasaturi:

http://www.google.ro/......http?/url

Ce zici, as fii o profesoara buna?
Imi dai funda? :-*:-*;)