| Nimeni91 a întrebat:

Eu pe internet nu am gasit absolut niciun material postat cu privire la simularile din anul scolar 2020-2021, tot ce am gasit a fost faptul ca nu se stie inca nimic. Daca revenim la scoala din al doilea semestru, nu vreau sa ma trezesc, ca voi da simulare la istorie, la care nu ma descurc prea bine. Mentionez ca sunt in clasa a 11a si ma stresez mult cu bacul, desi sunt convinasa ca in vara voi invata si ma voi pregati cum se cuvine.
Intrebarea mea este: ati auzit de la profesori sau din alte surse(internet, etc.) daca exista posibilitatea sa se sustina sau nu simularile? In conditiile in care in acest an scolar au fost anulate testele si tezele, cred ca nu se vor mai sustine simularile.
Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum ar fi, în clasa a 11-a se dau simulări numai la mate și română. Și să fim serioși, șansele ca voi să dați simulările sunt extrem de mici, pentru că nu reprezentați o prioritate.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, insa profesorul de istorie mi-a spus ca daca o sa iau 5 la istorie si nota mare la romana, o sa imi capatuiasca media cu note de nu le pot duce, pentru ca nu pot retine efctiv pentru mult timp notiunile importante. Asta este teama mea. In rest, anul asta m-as ocupa doar de materia asta, fara pregatire suplimentara foarte intensa.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Stai fără griji. Ai mult timp la dispoziție până la bac. Simulările sunt exagerat de grele în comparație cu ce se dă la bac.

Și chiar dacă ți-ar pune 10 de 2 la istorie, nu cred că ar reprezenta un dezavantaj pentru tine. Tu ai 2 ani la dispoziție. Dacă acorzi 30 de minute în fiecare zi la istorie, îți garantez că ai fi pregatită pentru bac și ti-ar mai rămâne și timp liber.

Ideea e următoarea. Să nu dai importanță notelor din liceu. Învață pentru bac separat. Fii de 3 la bio, iar la română de 10. Sau lasă să-ți pună 2 la isto și să rămâi pe vară, dar să iei peste 9 în bac. Așa poți să fentezi sistemul și îți surprinzi și colegii și profesorii laughing