| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, la scoala profesionala, in domeniile tehnice, se studiaza, la un nivel scazut, matematica si fizica?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la scoala profesionala...se studiaza, la un nivel scazut, matematica si fizica"

da, FOARTE corect

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, in principiu, se fac notiunile elementare.
Durata studiilor e de 3 ani. Primești lunar, cu condiția să nu absentezi, bani profesionali (aprox. 200 de lei/lună), înveți o meserie; se reduc orele de română (2h/ săpt), matematică (1 h/săpt), chiar și altele, fiindcă la profesională se pune mai mult accentul pe module (M1, M2, M3 etc) unde se studiază serios despre meseria aleasă.
După 3 ani, poți alege să continui cu seralul, pe urmă vei susține examenul de bacalaureat.

| Catrice a răspuns:

Matematica și fizica la ultimul nivel.

| SG1995 a răspuns:

Depinde, daca ești pe domeniul tehnic, să zic desenator de exemplu, ai nevoie de noțiuno de geometrie spațială și fizică.