| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, o armata privata este o armata compusa de mercenari, asa este?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Chiar dacă este privată, este totuși supusă guvernului statului. Nimic nu poate trece peste drepturile constituției statului.
Și da, este formata din oameni refuzați de armatele guvernelor; dar nu este o regulă, și se poate înscrie oricine dorește, și trece peste probele fizice și psihice. De aceea și disciplina este mai mare, mai severă decât armata statului.
O astfel de armată acționează acolo unde armata statului nu își poate risca oamenii.