| ayda66 a întrebat:

Buna unde are loc schimbul de gaze respiratorii?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Schimbul de gaze se realizeaza la nivelul ALVEOLEI PULMONARE. Mai precis spus, schimbul de gaze se realizeaza la nivelul epiteliului alveolar sub care se gaseste o bogata retea de capilare ( vase mici de sange ) Epiteliul alveolei impreuna cu epiteliul vaselor capilare formeaza o unitate morfofunctionala numita MEMBRANA ALVEOLO-CAPILARA.

5 răspunsuri:
| Rill a răspuns:

In plamani deoarece organul specializat in schimburile gazoase intre organism si aerul atmosferic este plamanul care ofera o suprafata mare, foarte subtire si foarte bine irigata cu sange.

| JesterRO a răspuns:

La nivelul plamanilor.

| errordanna a răspuns:

In plamani, mai concret la nivelul alveolelor pulmonare care sunt puternic vascularizate. Ele capteaza Co2-ul din sange, inlocuindu-l cu O2.

| Quest a răspuns:

In plamani.

| corneliul a răspuns:

Alessia5158 raspuns corect. Da-i ei funda. happy