| ElenaDenisaDuta2003 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti ce ati alege dintre liceul Nichita Stanescu pe profil stiinte ale naturii sau Economic pe profil comert? Chiar nu stiu ce sa fac..HELP!

Răspuns Câştigător
| DreamyAndBold a răspuns:

Hei. Ideea e ca profilele teoretice te pregatesc mai mult pentru facultate, iar profilul de la un liceu economic iti ofera o calificare la sfarsit. Iti ofera posibilitatea de a fi calificat in ceva fara sa mai mergi la facultate sau sa urmezi o postliceala sau orice altceva. Depinde ce iti doresti tu. Daca esti o fire studioasa, curioasa si care vrea sa ajunga sa cunoasca multe lucruri si sa fie genul ' intelectual' sau iti doresti un job care poate sa nu te oboseasca asa mult sau dimpotriva, sa ajungi chiar sa urmezi o cariera in domeniul medical unde sunt salarii mari si e mare oferta de munca la stat, alege stiinte ale naturii. ( daca iti plac chimia si biologia cat de cat si/sau esti cunostiincioasa in general si iti place sa inveti mai mult decat sa depui efort fizic, iti recomand sa mergi aici). Daca, in schimb, esti mai mult interesata sa ai cat mai repede o calificare sa te poti angaja si nu iti doresti foarte multa scoala teoretica, stiinte, matematica, alege comertul, dar trebuie sa stii ca vei putea in principiu doar sa vinzim sa fii vanzatoare.
Asadar, tu alegi. Un liceu la care acumulezi cultura generala si multe informatii pe parcursul celor 4 ani si care te va conduce cel mai probabil ( 90%) catre a urma o facultate ( bineinteles ca sunt si persoane care termina stiinte ale naturii si nu mai fac facultate) sau un liceu care iti ofera o calificare de comerciant - vanzator / tehnician in alimentatie. Bineinteles ca poti urma o facultate si dupa absolvirea acestui liceu daca dai bacalaureatul, doar ca va trebui sa depui un efort mult mai mare individual pentru admitere si mai tarziu in facultate, pentru ca nu ai fost obisnuita cu un nivel inalt de cunostinte teoretice.
Eu nu te cunosc, dar daca as avea chef de invatat asa cat de cat si nu as avea aversiune fata de chimie/bio, as alege stiinte ale naturii.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ciudata intrebarea sincer zic.E vorba despre ce vrei tu sa ajungi..in ce domeniu vrei sa lucrezi.Unu poate iti spune stiinte ale naturii ca el prefera partea de medicina iar altul iti spune economic ca prefera meseria de contabil.E fix decizia ta...ce vrei tu.Chiar si de e random trebuie sa fie decizia ta.

| CbCx a răspuns:

Științe ale naturii pentru ca ai mai multe oportunități de a alege la sfârșitul clasei a12a după BAC.