| Cleopatra_5290 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru si va rog fara jigniri. Vreau sa merg la Universitatea Politehnica din Timisoara. Prima optiune va fi Facultatea de electronica si telecomunicatii. Precizez ca am luat bacalaureatul cu 8, 96 ( 9, 10 la romana, 8, 65 la matematica si 9, 15 la anatomie). La telecomunicatii o sa dau admitere si imi e putin frica [sic!] ca nu am sa intru. Va rog sa imi spuneti mai o optiune a universitatii dar din care se castiga bine. Initial, m-am gandit la Masuratori terestre si cadastru, insa nu stiu cum se castiga si daca imi voi gasi post. Dau funda! :*

1 răspuns:
| Ohaithar a răspuns:

Bună!

Nu e prima oară când zic asta. Nu e bine să îți alegi facultatea în funcție de ce se câștigă mai bine. În afară de faptul că vei fi dezamăgită tot timpul de ceea ce faci, piața muncii e tot timpul în schimbare; ce face mulți bani azi s-ar putea să nu mai funcționeze până termini facultatea. Cât despre Cadastru, momentan este foarte dificil să îți găsești un loc de muncă datorită birocrației, și salariul va fi minimal pentru foarte multă muncă depusă. Fă ce vrei și nu te gândi la angajare prea mult. Facultatea este doar un singur punct pe cv, iar doar meseriile cu cerințe specifice (cum ar fi Cadastrul) au nevoie de facultate specifică.