| Istratyy a întrebat:

Buna ziua, am o problema și nu știu cui sa ma adresez, fetita mea refuza sa mai meargă la școală din cauza colegilor care o jignesc și ii vorbesc urat și multe altele. Am fost la școală sa vorbesc cu diriginta și directorul scolii, i-am explicat dirigintei situația și doamna le ia apărarea la ceilalți copii și îmi spune ca noi prea exageram, am luat decizia sa merg la directorul scolii, pana sa ajung la el doamna diriginta era deja acolo și vorbea cu el, am încercat sa-i spun domnului director problema și răspuns vine asa ca fetita mea de 12 anișori l-a epuizat ca a făcut o ora de sociala cu ei, eu i-am spus cum puteți sa spuneți asa ceva ca fetita mea v-a epuizat înseamnă ca nu sunteți bun pentru a preda copiilor. Si mi-a spus ca ședință s-a încheiat și ne-a spus sa ieșim afara, m-am hotărât sa sun la inspectoratul școlar. Am sesizat problema cu tot ce s-a întâmplat și domnul îmi spune ca sunt foarte agitat și el nu are cu ce sa ma ajute, întrebarea mea este unde pot face o plângere sau dacă pot da școală în judecata, mulțumesc de răspuns

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adeavarul este ca ati jignit directorul spunandu-i ca "... nu sunteți bun pentru a preda copiilor".
Scoala nu aveti de ce sa o dati in judecata, doar pentru ca copilul dvs nu sa poate adapta sau ia bulling de la colegi, mai ales ca ati jignit un director de scoala.

Intai uitati-va la cum va educati copilul ca de acolo porneste totul!
Un copil timid sau timorat acasa, ajunge sa fie la fel si la scoala, pentru ca nu a primit suficienta educatie si sustinere acasa, de la parinti.

Nu loviti in altii inainte sa va analizati pe dvs, ca trauma copilului timid sau abuzat verbal acasa, are repercursiuni aspra lui mai tarziu, cand nu-i capabil nici sa deschida gura ca sa-si sustina punctul de vedere sau sa se apere.

Mai bine duce-ti copilul la un psiholog sa aflati ce este in minta si sufletul lui, ca nu aveti ideea ce se intampla cu copilul dvs si de ce sufera atat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mută fata la alta scoala si gata, nu vei avea succes cu datul in judecata, vei pierde procesul si te vor obliga judecatorii sa platesti daune morale scolii, cel mai bun lucru este sa muti fata la alta scoala unde va avea colegi noi poate acolo se va obisnuii, din ce oras esti?

| mODIN a răspuns:

Sugerez sa mutati fetita la alta scoala, daca intr-adevar nu ea e de vina pentru toate astea. Daca nici diriginta, nici directorul, nici inspectorul nu au putut sa va ajute, mi se pare singura varianta.

Totodata, cateva semne de intrebare ar trebui puse si la adresa copilului, date fiind toate lucrurile mentionate.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Cum faci greseli gramaticale am dubii ca oferi un exemplu prea bun fetei tale.
De ce o bully? Asta nu ai spus.Ce ai invatat-o sa faca in acest caz?
Doamne, parintii de azi sunt exasperati si exasperanti.Vai,copilul meu e extraordinar, sa nu mearga pe jos 2 pasi ca lesina, daca pot sa-l duc cu masina pana in banca.Scuti-ma ca m-ati obosit.
Si eu am fost bully.Ani intregi.Am suportat si am mers mai departe.Nu i-am bagat in seama si mi-am vazut de invatatura mea.As fi avut nevoie de niste terapie atunci, da.
Profesorii nu sunt vinovati ca ceilalti copii sunt rai.Asta au invatat ei acasa.Precis este un grup de parinti de care sa te iei si sa le zici vreo 2.
Varianta cea mai usoara este sa o muti la alta scoala, dar nimeni nu iti garanteaza ca acolo nu se va intampla la fel.
Varianta mei grea este sa luptati cu toti nebunii.

| KovacsB a răspuns:

Aceleasi greseli gramaticale de troll expirat.
Alt cont alta intrebare incalcita.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Eu cred că poți face public cazul tău. Sub presiunea opiniei publice s-ar putea schimba ceva.

| AnonimSoul a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ce e mai important pentru tine... sa ai tu dreptate sau sentimentele fetitei tale. Te-ai gandit la faptul ca fetita ta te minte? ca inventeaza o poveste ca si pretext sa nu mai mearga la scoala? poate poti lua legatura cu partintii fetelor care o supara pe a ta. Sa ii rogi sa stea de vb cu odraslele lor. Acuma sincer, daca te exprimi in dialog liber precum scrii e nasol... success