| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Bună ziua, în ce constă proba orala la română? Trebuie să tragi dintr-un bol un biletel sau primești un scurt text pe care îl citești cursiv?
Ofer fundă!

2 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Pentru proba orală a examenului de Bacalaureat la limba română va trebui să extragi un bilet, iar apoi să răspunzi la câteva cerințe. Prima dintre ele nu este numerotată și presupune citirea textului de pe biletul extras, odată ce ai ajuns în fața comisiei. Următoarea cerință este compusă din trei subpuncte, iar sarcinile pe care le poți primi aici sunt variate.

Spre exemplu, ți se poate cere identificarea tipului de text narativ, a receptorului sau a stilului funcțional. Ultima cerință are în vedere exprimarea unei opinii în legătură cu tema textului. Pentru elaborarea răspunsurilor și prezentarea lor în fața profesorilor examinatori vei avea la dispoziție aproximativ 30 de minute.

| Cozmea022004 a răspuns:

Din cate stiu iti pica un autor, si trebuie sa spui tot ce stii despre el