| Dog4234 a întrebat:

Buna ziua, TPU!
Am o problema si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Eu citesc carti, dar nu retin nimic din ele. Nu stiu ce sa fac. am intrat in panica din cauza asta. Imi fac tot timpul probleme pentru ca din ceea ce citesc nu raman cu aproape nimic in cap. Citesc o carte si de abia tin minte ceva din ea, iar la urma ma chinui sa povestesc ceva din acea carte.
Ce e de facut?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste mai incet si gandeste-te la intelesul dupa fiecare alineat!

| carevaescu a răspuns:

Și memoria este un sistem neurobiologic care se optimizează prin antrenament și exersare.
Cu cât te străduiești mai mult cu atât memoria ta va deveni mai bună. Te vor ajuta și diversele ghiduri + strategii moderne de memorare.
Nu are rost să te stresezi din pricina asta. Cu calm răbdare și perseverență vei deveni foarte bun. Îți spun un ultim gând ca să te conving: Studiile recente de specialitate arată că oricine își poate îmbunătăți capacitatea de a memora.