| Styleno a întrebat:

sunt noua pe TPU! Sper sa cititi ce va scriu aici...
Sunt o fata obisnuita care trece clasa a9-a.Pana aici ceva foarte normal.
Nu stiu cum sa va povestesc dar pana sa inceapa vara eram foarte deschisa, comunicativa, imi placea sa ies afara, chiar eram obsedata. Dar in clasa a8-a s-a intamplat ceva(nu povestesc acum)in legatura cu cea mai buna prietena.Si asa din fata care nu minte niciodata si care uraste minciuna am devenit o mincinoasa si jumatate si nu mai puteam salva prietenia aia(pentru ca eram prea mandra de mine ca sa-mi cer scuze fata de ea). In fine.Si acum imi aduc aminte cateodata ce mincinoasa si ce proasta devenisem incat sa inventez un "iubit"si sa ma joc de degete cu prietenii si baietii care ma placeau.La inceputul verii nu mai vbm cu aceea prietena, nu pentru ca nu vroia sa vb cu mine, pentru ca imi era MIE jena sa ma uti in ochii ei, sa ies cu ea afara si asa mai departe.Am intrerupt o prietenie de 8 ani."Asta este, am motive personale pentru care am facut chestia asta ODIOASA!"Am trecut peste, dar cu timpul am inceput sa nu mai ies afara deloc, sa stau in casa si sa citesc o carte sau sa ma uit la seriale. Daca ieseam o data pe saptamana era minune pentru prietenii mei.Asa am devenit o leguma.Nu mai eram fata care zambea la orice, care nu se lasa invinsa de orice porcarie. Disparuse fata ceea inocenta si dragalasa.In locul ei venise o scorpie care comenta la orice, nu iesea niciodata afara si lenevea toata ziua.Cat timp am fost plecata la tara totul a fost bine.Acolo chiar ieseam afara si ma distram, eram alta.Cand m-am intors totul a revenit la normal sau pot sa zic"anormal". Tot nu ieseam afara si eram mereu trista. Ziua de astazi m-a facut sa deschid ochii si sa vad ca sunt doar o nesimtita. A trebuit sa ma duc pana la un magazin si cand m-am intors acasa ma simteam asa aiurea pe strada, ma simteam DIFERITA.Doream cu ardoare sa fiu acasa, in fata calculatorului.Am inceput sa evit toata lumea de pe strada si sa merg numai pe strada GOALE.Printre blocuri.Nu suportam atata lume in jurul meu+ca aici unde locuiesc(sa nu va ganditi la vreun oras plin de rromi sau ceva, e un oras normal)oriunde iesi afara nu esti in siguranta, dai de necunoscuti care se iau de tine, striga dupa tine, fluiera(pana la urma ceva normal, cateodata). Eh, chestia asta m-a facut sa fiu foarte retrasa si am ajuns sa o iau pe alta strada vazand o fosta colega in fata mea.Acum incepe liceu si daca nu redevin fata aia vesela, prietenoasa si dragalasa nu o sa supravietuiesc in aceea colectivitate.Credeti ca e posibil sa redevin aceea persoana? Cum? Stiu ca am gresit foarte mult si chiar regret.Acum vreau sa uit tot de generala si sa incep un nou capitol, de data asta un capitol BUN! Puteti sa ma ajutati? Sfaturi, comentarii.Accept cu buna stiinta comentariile si reprosurile voastre.Va multumesc mult ca ati citit ce am scris si sper sa nu faceti comentarii rautacioase. Funda+vot(cum se obisnuieste):*.

1 răspuns:
| Ralucutza a răspuns:

Pe asteapta oameni noi, alti colegi, poate viitori prieteni. Ai ocazia sa te apropii de altcineva, sa demonstrezi ca stii sa fii sociabila si de incredere. totul depinde de tine